TTR World Snowboard Tour

Points List
News Dachstein__2012_11_08__Roland_Haschka_Qparks_2

O’Neill Pleasure Jam 2012 powered by Opel – Latest Results

09/11/2012

4Star O’Neill Pleasure Jam powered by Opel kicked off today with qualifications. Dachstein greeted competitors with some wind but overall good weather and we’re hoping it will hold up for tomorrows semi-finals and finals.

Qualification Men Heat 1 – Results:
1. Kalle Jarvilehto FIN
2. Quinton Jones USA
3. Suua Anders NOR
4. Martin Kalliola FIN
5. Ludvig Billtoft SWE
6. Florian Prietl AUT
7. Philip Toplitsch AUT
8. Thomas Ostby NOR
9. Georgi Mihaylov BUL
10. Luc Eichman SUI
11. Josef Ramsbacher AUT
12. Tormod Gregussen NOR
13. Markus Mathis SUI
14. Simon Cudlip GBR
15. Julian Maschl AUT
16. Ryan Hryckiewicz USA
17. Daniel Porkert CZE
18. Patrick Pitter AUT

Qualification Men Heat 2 – Results:
1. Chris Kroell AUT
2. Hunter Wood USA
3. Alois Lindmoser AUT
4. Roman Hausammann SUI
5. Henri Laakkonen FIN
6. Manuel Lindmoser AUT
7. Boris Mouton FRA
8. Bergmann Darek CZE
9. Lewis Courtier-Jones
10. David Pils AUT
11. Dario Burch
12. Nejc Pucko SLO
13. Yannic Hermann SUI
14. Michael Stanschitz AUT
15. Codey Ellison USA
16. Johan Nordhag SWE
17. Aapo Eqvist FIN
18. Daniel Melnikov RUS

Qualification Men Heat 3 – Results:
1. Patrick Cinca GER
2. Nikolas Baden USA
3. Ole Christian Hagen NOR
4. Teemu Lambert FIN
5. Andreas Lona NOR
6. Rowan Coultas GBR
7. Tobias Oberg SWE
8. Aleksi Partanen FIN
9. Ezra Racine USA
10. Martina Lona NOR
11. Matthias Vogt GER
12. Lukas Ehrler SUI
13. Simon Buerki SUI
14. Moritz Thoenen SUI
15. Tim Werder SUI
16. Carlos Gerber SUI
17. Anthon Bosch SWE
18. Sascha Vossen GER
19. Ralph Menth SUI
Qualification Women Heat 1 – Results
1. Katerina Vojackova CZE
2. Serena Shaw USA
3. Celia Miller USA
4. Michaela Davis Meehan AUS
5. Dina Treland NOR
6. Christine Szumovski AUT
7. Christina Gruber AUT
8. Jenia Goldman RUS
9. Atti Holst SWE
10. Alekhina Alyona RUS
11. Andrea Binkert SUI
12. Biba Turnbull AUS
13. Melina Merkhoffer GER
14. Xenia Klackl AUT
15. Olya Smeshlivaya RUS
16. Birgit Rofner AUT
17. Anastasia Zhukova RUS

All qualified riders in bold will compete with invited riders in the semi-finals tomorrow, Saturday 10th Nov.

Check the photo gallery for the latest shots – http://www.worldsnowboardtour.com/photos/oneill-pleasure-jam-powered-opel/

 

comments powered by Disqus
Rankings